خانه / دسته‌بندی نشده / مهران، نقطه اتصال هزاران عاشق حریم یار به کربلای معلی

مهران، نقطه اتصال هزاران عاشق حریم یار به کربلای معلیبه گزارش حبرنگار ایرنا ار مرز مهرلان اولین ساعت بامداد پنجشنبه ، باز هم اربعین و بازهم حضور میلیونی زائران منتظر زیارت حریم یار، این چه شور و حرارتی است که زن و مرد ، پیر و جوان ، دارا و ندار را به این وادی کشانده است، قرار است در این مکان که کربلایش می نامند چه امتیاز مادی و دنیوی به این جمعیت میلیونی داده شود.
بازهم اربعینی دیگر و باز هم خیل مشتاقان که خود را با هر وسیله ای در حال رساندن به کربلای معلی می کنند، چرا این شور و اشتیاق خاموش نمی شود، عشق حسین بن علی (ع) چنان در تار و پود میلیون ها عاشق دلسوخته غریب دشت نینوا رسوخ کرده که با گذشت بیش از 1400 سال نه تنها کمررنگ و سرد نشده بلکه هر سال بر عظمت و بزرگی آن افزوده می شود.
چگونه می توان اجتماع دهها میلیونی هزاران انسان آزاده را در کربلای معلی توصیف کرد ، همه آمده اند ، همه حضور دارند، از ایرانی و عراقی گرفته تا افغانی و پاکستانی و هندی ، حتی از آسیای جنوب شرقی و چین نیز می توان تعداد کثیری از محبان خاندان عصمت و طهارت (ع) را مشاهده کرد که با تحمل سخت ترین مشقت ها تلاش می کنند خود را برای شرکت در کنگره عظیم اربعین به کربلا برسانند.
اما در این میان مرز مهران به نقطه اتصال صدها هزار عاشق دلسوخته حریم اباعبدالله الحسین (ع) تبدیل شده که می خواهند خود را به حریم یار برسانند. جای جای این شهر که زمانی محل عروج بیش از 6 هزار شهید گلگون کفن دوران دفاع مقدس بوده است مملو از خیل جمعیتی است که با هر وسیله ممکن خود را به این مکان رسانده اند تا از نزدیک ترین مکان در ایران اسلامی به کربلای معلی بر امام سر از تن جدای خویش سلام بگویند و اعلام کنند، آقای من اگر در صحرای دشت نینوا حاضر نبودیم ، ولی امروز در دفاع از حریم خواهرت زینب (س) سر از پا نشناخته و اجازه نخواهیم داد یزیدیان زمان کوچکترین جسارتی بر حریم خاندان آل الله روا بدارند.
شهر 15 هزار نفری مهران از ابتدای ماه صفر تاکنون پذیرای بیش از 400 هزار زائر بوده تا از طریق این مرز بین المللی وارد عراق شوند، تمامی ارگان ها و دستگاه ها امکانات خود را به این نقطه مرزی گسیل داشته اند تا شرایط را برای عزیمت زائران فراهم کنند ولی بازهم نمی توان به نحو شایسته پاسخگوی این خیل جمعیت مشتاق بود.
همواره از سوی مسئولان تاکید شده اجازه خروج افراد فاقد روادید از مرزهای سه گانه تعیین شده داده نخواهد شد، طی سال های گذشته در مرز مهران شاهد حضور صدها زائر افغانی ، پاکستانی و هندی بودیم که بدون ویزا و گذرنامه خواهان خروج از مرز می بودند ولی امسال خبری از آنان در مرز مهران نیست و برای خروج آنها مرز شلمچه تعیین شده ولی در مقابل تعداد افراد ایرانی که می خواهند بدون مدرک از مرز مهران عازم کشور عراق شوند امسال افزایش قابل ملاحظه ای پیدا کرده و علیرغم ممانعت نیروهای نظامی و انتظامی حضور این افراد که تعداد آنها کم هم نیست، روند خروج افراد دارای مجوز را نیز با اختلال روبرو کرده است.
در حالیکه بیشتر از یک هفته به مراسم اربعین حسینی باقیمانده ولی آمارها از افزایش 20 درصدی تردد زائران از مرز مهران خبر می دهد و به نظر می رسد این وضعیت در روزهای آینده نمود بیشتری نیز داشته باشد.
از ابتدای ماه صفر تاکنون بیش از 800 هزار نفر از طریق مرزهای سه گانه مهران ، شلمچه و چزابه راهی کربلای معلی شده اند که افزون بر 400 هزار نفر از این تعداد مرز مهران را برای عزیمت انتخاب کرده اند.
گزارش از حسن کهزادیان **انتشار دهنده : شهریار حیدری فر
/60346119انتهای پیام /*


پاسخ دهید