خانه / دسته‌بندی نشده / قم در روز تاسوعای حسینی به سوگ نشست

قم در روز تاسوعای حسینی به سوگ نشستبه گزارش ایرنا، امروز خیل عظیم عزادارن حسینی در قالب هیات های مذهبی به سمت حرم مطهر کریمه اهل بیت(ع) در حال حرکت هستند تا در سوگ عظیم سید و سالار شهیدان(ع) و حضرت عباس(ع) مظهر جوانمردی و ایثار و شهدای دشت کربلا به عزا بنشینند و این مصیبت بزرگ را به خاندان رسالت تسلیت بگویند.
همزمان با تاسوعای حسینی، هیات های سینه زنی و زنجیرزنی از شهر مقدس قم و سایر نقاط کشور، سیاه پوش بر گرداگرد حرم مطهر حضرت معصومه(س) جمع شده و با زدن بر سر و سینه خویش، بر مظلومیت شهدای کربلا اشک ماتم می ریزند.
دسته ها و هیات های عزاداری از ابتدای صبح تاسوعا با عبور از خیابان های قم، خود را به حرم بانوی کرامت رسانده اند تا ضمن عرض تسلیت، عشق و ارادت خویش را به ساحت سیدالشهدا(ع) ابراز کنند.
فریاد «یا حسین و یا قمر بنی هاشم» در صحن های مختلف حرم حضرت معصومه(س) و خیابان های اطراف طنین انداز شده است و در هر گوشه ای از این حرم ملکوتی سخنرانی واعظان و مرثیه خوانی مداحان اهل بیت(ع) در سوگ شهدای کربلا به گوش می رسد.
در بین عزاداران حسینی، جوانان و نوجوانان با بر تن کردن لباس سقایی و در دست داشتن مشک های آب، عزاداران حسینی را سیراب می کنند و یاد سقای دشت نینوا را در دل تاریخ زنده نگاه می دارند.
عزاداران بسیاری نیز از ملیت های مختلف با حضور در دسته های عزاداری و اجرای شیوه های خاص سوگواری، در آیین های مذهبی روز تاسوعای حسینی شهر مقدس قم شرکت کرده اند و ارادت خود را به خاندان رسالت به نمایش گذاشتند.
زائران نه تنها در حرم مطهر حضرت معصومه(س) بلکه در مسجد مقدس جمکران، بقاع متبرکه، تکایا و مساجد، دفتر مقام معظم رهبری در قم و دفاتر و بیوت مراجع تقلید نیز به سوگ نشسته اند و یاد و خاطره حماسه آفرینان کربلا را گرامی می دارند.
تمام شهر قم به خصوص مسیرهای منتهی به بارگاه کریمه اهل بیت(ع) پر شده است از چادرهای نذری که حاجت مندان در آن از عزادارن حسینی و عاشقان حضرت ابوالفضل(ع) پذیرایی می کنند.
حزن و غم عزاداران حسینی در تاسوعا به یاد دلاورمردی های حضرت عباس(ع) افزون گشته و دسته های عزاداری در هر نقطه ای از شهر قم ضمن برافراشته کردن پرچم های سیاه به نشانه سوگ علمدار کربلا، اشک ماتم می ریزند.
عباس بن علی با کنیه «ابوالفضل» و «ابوفاضل» و لقب های قمربنی هاشم، سقا، صاحب لواء الحسین، علمدار، ابوالقِربه، عبد صالح و باب الحوایج، فرزند امیرالمومنین امام علی(ع) و ام البنین در 4 شعبان سال 26 هجری قمری در مدینه متولد شد.
ایشان در مکتب امام علی(ع) و برادرانش امام حسن و حسین(ع) تربیت یافت و در واقعه عاشورا به عنوان فرمانده و پرچمدار سپاه امام حسین(ع) و سقایی خیمه های اطفال و اهل بیت امام حضور داشت.
ایشان در واقعه کربلا همراه امام حسین(ع) و یاران باوفایش بود و در روز عاشورا به علت بستن آب بر روی امام و یاران ایشان از سوی دشمن، تصمیم گرفته شد برای آوردن آب به فرات برود، مشک را برداشت و چون به کنار فرات رسید یاران ابن زیاد به وی حمله کردند.
حضرت ابوالفضل(ع) با دلاور مردی و رشادت های خویش دشمنان را هلاک کر،د وقتی به فرات رسید دست در آب کرد ولی به علت تشنگی کودکان کربلا آب نخورد و مشک را پر از آب کرد.
وقتی که مشک را از آب پر کرد دشمنان از هر طرف او را تیرباران کردند و در همین حال کسی بر او حمله و دست راست او را قطع کرد و حضرت مشک را با دست چپ گرفت.
در حالی که حضرت به حرم اباعبدالله فکر می کرد تا بر تشنگان آب برساند در این حال شخص دیگری حمله و دست چپ حضرت را قطع کرد و حضرت بر زمین افتاد و مشک را بر دهان گرفت. در این حال عمر سعد، ندا داد که مشک را تیرباران کنند در این زمان بود که عمودی آهنین بر فرق سر حضرت فرود آوردند.
امام حسین(ع) بر بالین خون آلود حضرت عباس(ع) حاضر شد و فرمود: «اکنون کمر من شکست» ، این دلاورمرد اسلام به دیدار حق شتافت و اکنون مرقد مطهر حضرت ابوالفضل العباس(ع) در نزدیکی مرقد مطهر برادرش امام حسین(ع) در کربلا مامن عاشقان و ارادتمندان خاندان اهل بیت عصمت و طهارت است.
7405/ 1175 خبرنگار: سید محمد ابراهیم جنابان ** انتشار دهنده: رضا علیمحمدیانتهای پیام /*


پاسخ دهید