خانه / دسته‌بندی نشده / صنعت طلای سفید خراسان شمالی گریبانگیر کیسه های پلاستیکی

صنعت طلای سفید خراسان شمالی گریبانگیر کیسه های پلاستیکیبه گزارش ایرنا، پنبه های برداشت شده از پنبه زارهای خراسان شمالی در حالی راهی کارخانه ها می شود که جمع آوری آن در کیسه های پلاستیکی تمام زحمات رشته شده توسط این کشاورزان را پنبه می کند.
جمع آوری پنبه ها در کیسه های پلاستیکی به هنگام برداشت سبب می شود تا الیاف پلاستیکی به همراه پنبه ها وارد کارخانه های پنبه پاک کنی شود و این الیاف در نهایت وارد محلوج ها شده و کیفیت محصول تولیدی کارخانه های پنبه پاک کنی را کاهش می دهد.
کارخانه های پنبه پاک کنی از اینکه استفاده از کیسه های پلاستیکی سبب کاهش کیفیت محلوج ها شده است از کشاورزان گلایه دارند و می گویند محلوج های تولیدی شان به علت ناخالصی ها و وجود الیاف پلاستیکی مورد پسند کارخانه های ریسندگی نیست و این کارخانه ها به خرید محلوج های وارداتی راغب ترند.
کارخانه های پنبه پاک کنی می گویند الیاف پلاستیکی علاوه بر کاهش کیفیت محصول تولیدی، زمینه ساز بروز حادثه های احتمالی در کارخانه است زیر الیاف پلاستیکی سبب جرقه زدن و بروز آتش سوزی به هنگام کار می شود.
در این میان کشاورزان می گویند کیسه های پلاستیکی ارزان تر است و به همین دلیل از این کیسه ها در برداشت محصولشان استفاده می کنند.
به گفته کشاورزان، کیسه های گونی گران است و هزینه های تولید را بالا می برد از این رو تمایلی برای استفاده از آن ندارند.

* کیسه های پلاستیکی بلای جان طلای سفید
مدیرعامل شرکت نساجی اترک، تنها واحد ریسندگی در خراسان شمالی، درباره استفاده پنبه کاران از کیسه های پلاستیکی در جمع آوری این محصول اظهار کرد: کیسه های پلاستیکی و استفاده از نخ های پلاستیکی برای دوختن کیسه ها خوره ای است که در جان صنعت پنبه افتاده است و سبب افول آن می شود.
عبدالله فاطمی تصریح کرد: در این سال ها فکری برای آن نشده و همچنان این طلای سفید در کیسه های پلاستیکی جمع آوری می شود و با نخ های پلاستیکی دوخته می شود.
وی گفت: کشاورزان هنوز قبول نکرده اند که کیسه های پلاستیکی را کنار بگذارند البته آنان هم از گران بودن کیسه های گونی گلایه دارند.
وی افزود: وارد شدن الیاف پلاستیکی به محلوج ها سبب کاهش کیفیت محلوج ها می شود از این رو در صنعت نساجی محلوج های وارداتی بیشتر مورد رغبت واقع شده و محلوج های وارد شده را بهتر می خرند زیرا کیفیت بسیار مطلوب تری دارد.
مدیرعامل شرکت نساجی اترک افزود: محلوج های وارداتی به هیچ عنوان الیاف پلاستیکی و ناخالصی ندارد.
فاطمی اظهار کرد: الیاف پلاستیکی وقتی همراه پنبه ها برای تصفیه وارد کارخانه های پنبه پاک کنی می شود، سبب ناخالصی کاهش کیفیت محلوج های تولیدی می شود.
وی خاطرنشان کرد: الیاف پلاستیکی در درون محلوج ها وقتی وارد چرخه ریسندگی می شود سبب کاهش کیفت پارچه های تولیدی می شود زیرا پلاستیک رنگ به خود نمی گیرد و سبب کاهش کیفیت کار ریسندگی و تولید پارچه می شود و این امر به شدت فعالان این عرصه را گلایه مند کرده است.

* کارخانه های ریسندگی به محلوج های وارداتی راغب ترند
مدیر داخلی کارخانه شکوفه آفتاب نیز با اشاره به کاهش کیفیت محلوج های تولیدی در کارخانه های پنبه پاک کنی به علت استفاده از کیسه های نایلونی گفت: یکی از علت های بی رغبتی پنبه کاران، واردات محلوج از خارج است اما کارخانه های ریسندگی به خرید محلوج های وارداتی راغب ترند.
محمدرضا عضدی اظهار کرد: واردات محلوج سبب می شود تا قیمت محلوج های تولیدی داخل کاهش یافته و به دنبال آن قیمت پنبه نیز توسری بخورد.
به گفته وی یکی از علت های رغبت کارخانه های ریسندگی به محلوج های وارداتی، کیفیت بالای آن است زیرا محلوج های وارداتی ناخالصی ندارد.
وی افزود: پنبه کاران ما به هنگام جمع آوری محصول خود، از کیسه های نایلونی استفاده می کنند و این امر سبب گلایه کارخانه های پنبه پاک کنی و نیز کارخانه های ریسندگی می شود.
عضدی اظهار کرد: کارخانه های پنبه پاک کنی بعضا، بارهای پنبه که در کیسه های پلاستیکی جمع آوری شده است، پس می زنند اما کارخانه های مجاور همان محصول را خریداری می کنند و به ناچار ما نیز برای ادامه فعالیت پنبه ها را خریداری می کنیم.
وی با بیان اینکه کیسه های پلاستیکی به خاطر قیمت پایین مورد استقبال پنبه کاران قرار گرفته است گفت: پیش از این و در سال های کمی دورتر، پنبه ها در گونی و یا کیسه هایی از جنس متقال جمع آوری می شد اکنون نیز بعضا از این کیسه ها استفاده می شود اما قیمت آن بالا است و هزینه های تولید را برای کشاورز بالاتر می برد از این رو استفاده از گونی ها برای کشاورز صرفه ندارد.
مدیر داخلی کارخانه شکوفه آفتاب افزود: الیاف پلاستیکی در کارخانه ها سبب جرقه زدن و بعضا ایجاد حادثه در تجهیزات کارخانه می شود زیرا الیاف پلاستیکی در دمای بالا سبب آتش سوزی می شود.

* کاهش شدید کیفیت بهترین محلوج پنبه کشور
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی خراسان شمالی نیز گفت: استفاده از کیسه های پلاستیکی در جمع آوری پنبه و نیز استفاده از نخ های پلاستیکی برای دوختن کیسه ها از مشکلاتی است که سال های سال گریبانگیر صنعت طلای سفید شده و هنوز حل نشده است.
محمد جود تشکری اظهار کرد: استفاده از کیسه های پلاستیکی سبب می شود تا الیاف پلاستیکی و مصنوعی به همراه پنبه وارد محلوج ها شده و کیفیت محلوج را کاهش دهد.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی خراسان شمالی خاطر نشان کرد: برای حل مشکل کیسه های پلاستیکی باید تصفیه چی ها، کارخانه های پنبه پاک کنی و کشاورزان وارد عرصه شوند و با هم افزایی، کیسه های پلاستیکی از چرخه خارج شوند.
وی افزود: در وهله نخست، کشاورز باید آگاه باشد که استفاده از کیسه های پلاستیکی آسیب زدن به تولید محصول خود است زیرا کارخانه های پنبه پاک کنی و کارخانه های ریسندگی نیز از این کیسه های پلاستیکی متحمل خسارت شده و راغب به خرید محصول این کشاورزان نیستند.
وی درباره گلایه ها از واردات محلوج های پنبه گفت: محلوج های وارداتی به دلیل خالص بودن و کیفیت خوب مورد استقبال کارخانه های ریسندگی قرار گرفته اند این در حالی است که به علت رعایت نشدن برخی موارد، محلوج های تولیدی ناخالصی دارد و بویژه وجود الیاف پلاستیکی و مصنوعی در این محلوج ها سبب گلایه کارخانه های ریسندگی می شود.
تشکری تاکید کرد: باید همت و تلاش شود تا برای رونق زنجیره صنعت پنبه از تولید تا ریسندگی، کیسه های نایلونی از مزارع برچیده شود.
وی افزود: پیش بینی می شود امسال 17 هزار و 600 تن وش پنبه از سطح 6 هزار و 300 هکتار پنبه زار این محصول برداشت شود.
تشکری با اشاره به افزایش 19 درصدی میزان سطح پنبه زارهای در استان طی امسال گفت: سطح کشت پنبه درسال جاری نسبت به سال گذشته یکهزار هکتار افزایش یافته است.
وی اظهار کرد: پنبه یکی از محصولات مهم در استان است که نقش زیادی در رونق اقتصادی دارد و این محصول در تناوب زراعی می تواند مورد استفاده قرار گیرد و سبب افزایش بهره وری سایر محصولات شود.
به گفته معاون بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی خراسان شمالی عمده پنبه زارهای پنبه خراسان شمالی در شهرستان مانه سملقان است و اکنون یک واحد ریسندگی و 6 واحد پنبه پاک کنی در خراسان شمالی فعال است.
اخبار خراسان شمالی را در کانال تلگرامی اخبار ایرنا خراسان شمالی به نشانی ? @IRNABOJNURD پیگیری کنید.
7185 / 6042 خبرنگار: کبری علی آبادی** انتشاردهنده: سیدحسین قدسیانتهای پیام /*


پاسخ دهید