خانه / دسته‌بندی نشده / رکورد خروج روزانه 180هزار نفر در مرز مهران ثبت شد

رکورد خروج روزانه 180هزار نفر در مرز مهران ثبت شدقاسم سلیمانی دشتکی عصر شنبه در نشستی خبری ، اهتمام مردم و عملکرد مجموعه عوامل اجرایی و رسانه ای استان ایلام در جریان حضور و تردد زائران اربعین حسینی را قابل تقدیر و مباهات عنوان کرد.
وی با ذکر عزیمت حدود 2 میلیون نفر زائر اربعین حسینی از طریق هوایی و مرزهای سه گانه ایران و عراق اظهار کرد: از این تعداد 968 هزار نفر ازطریق مرز مهران ، 260 هزار نفر با سفر هوایی و بقیه نیز از مرزهای چذابه و شلمچه عازم کربلای معلی شدند.
وی با اشاره به جریان منظم بازگشت زائران پیش‌بینی کرد که بیش از یک‌میلیون و 100 هزار نفر از طریق مرز مهران وارد کشور شوند.
وی احتمال داد: برخی از زوار حسینی که از سایر مرزها از کشور خارج‌شده‌اند از طریق مهران به کشور برگردند.
سلیمانی گفت: تا ساعت 12 امروز حدود 800 هزار نفر از زائران اربعین حسینی از مرز مهران وارد کشور شده اند.
وی با اشاره به امکانات مناسب مرز مهران خاطر نشان کرد: 94 گیت مجهز به بهترین امکانات در مرز مهران مستقر شده است که حداکثر توقف زائران در این گیت‌ها 20 ثانیه بوده به‌طوری‌که ظرفیت جوابگویی 300 هزار نفر در روز را دارد.

**ضرورت تدوین سند جامع اربعین حسینی
استاندار ایلام دراین نشست بر ضرورت تدوین سند جامع اربعین حسینی تاکید کرد و گفت: سند جامع اربعین حسینی باید با محوریت مردم وبا توجه به جایگاه مرز مهران تدوین واجرایی شود.
وی گفت: ایین شکوهمند اربعین حسینی باید دولتی نشده و مردمی بماند و علاوه بر بعد فرهنگی، دینی، مذهبی و سیاسی آن، بُعد اقتصادی آن در استان ایلام در نظر گرفته شود.
به اعتقاد وی مجموعه بعدها و ظرفیت های این ایین با تدوین سند جامع اربعین محقق می شود.
***170میلیاردریال بودجه اربعین استان ایلام
استاندار ایلام با اشاره به انجام اماده سازی زیربناهاو امکانات ایلام ومهران برای تردد زائران از مدتها قبل ، مجموع ردیف بودجه اربعین استان ایلام را 170 میلیارد ریال عنوان کرد.
وی افزود:افزون براین مبلغ ، با رایزنی‌های انجام گرفته80 میلیارد ریال به کارهای زیربنایی ازجمله طرح چهار خطه مسیر ایلام به مهران اختصاص یافت.
وی، یادآور شد: در ردیف سفر ریاست جمهوری نیز با تلاش‌های انجام‌شده یک هزار و 660 میلیارد ریال به استان اختصاص یافت که از این میزان 980میلیارد تومان ریال صرف بهسازی راه های استان به‌ویژه راه‌های منتهی به مرز مهران شد.
خبرنگار و انتشار : شهریار حیدری فر
6034انتهای پیام /*


پاسخ دهید