خانه / دسته‌بندی نشده / دشت میشان منزلگاه بهشتی کوهنوردان همدان

دشت میشان منزلگاه بهشتی کوهنوردان همدانبه گزارش ایرنا، دشت یا همان میدان میشان بیش از نیم قرن اقامتگاه موقت کوهنوردانی است که در سرما و گرمای سال برای صعود به قلل مرتفع رشته کوه الوند از این مسیر تردد می کنند.
این دشت در واقع در مسیر اصلی صعود به قله الوند قرار دارد و وسعت آن حدود یک هکتار و ارتفاع آن از سطح دریا به 2 هزار و 600 متر می رسد.
در گذشته عشایر غرب و جنوب غربی کشور از این دشت به عنوان کوچ ییلاقی خود استفاده می کردند؛ چرا که میدان میشان مملو از آب‌های روان، چمن زار و مناظر زیبای طبیعی و محیطی امن برای استقرار چادرسیاه بود.
گستردگی سطح این دشت با پوشش چمن، از نیم قرن پیش به عنوان جایگاهی همیشگی برای استراحت و اتراق کوهنوردان مورد استفاده قرار می‌گیرند.
البته در کنار این دشت، مناطق بکر نظیر تخت نادر، چمن شاه ‌نظر و تخت رستم نیز برای اقامت کوهنوردان از موقعیت مناسب برخوردار است؛ منتهی احداث پناهگاه دشت میشان سبب شد تا کوهنوردان که علاقه مند به فعالیت گروهی هستند، از این مکان برای اجتماع و استراحتگاه خود استفاده کنند.
در واقع این دشت پهنه وسیعی است که کوهنوردان از آن عبور می‌کنند تا به پناهگاه دوم و قله الوند صعود کنند.
این دشت در بهار و پاییز، به ویژه در تعطیلات یکی از مناطق مورد استقبال عموم مردم به شمار می رود و احداث تله کابین گنج نامه طی سال های گذشته مسیر دسترسی به این مکان را هموار ساخته است.

*** پناهگاهی که 51 ساله شد
پناهگاه دشت میشان به عنوان یکی از قدیمی ترین پناهگاه های استقرار کوهنوردان ایران به شمار می رود. این پناهگاه تاریخی در آستانه پنجاه و یکمین سال از تاسیس خود قرار دارد و به عنوان پناهگاه دوم ارتفاعات الوند محسوب می شود.
مسئول کارگروه پیشکسوتان هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان همدان پیرامون چگونگی ساخت پناهگاه دشت میشان می گوید: در سال 1345 پناهگاه اول میدان میشان به همت هیات کوهنوردی همدان توسط آقایان «فریدون اسماعیل زاده» دبیر هیات، «اکبر سلاحی» خزانه دار و «عربعلی شروه» منشی هیات و عموم کوهنوردان همدان و با حمایت رئیس هیات کوهنوردی وقت «عبدالله حاجیلو» احداث شد.
نعمت الله اخضری اضافه کرد: این پناهگاه که دومین پناهگاه کوهنوردی ایران پس از پناهگاه «شیرپلا» محسوب می شد با حضور جمع کثیری از گروه های کوهنوردی، کوهنوردان همدان و کوهنوردان آزاد ساخته شد و مدت اجرای ساخت آن سه ماه تابستان و با هزینه حدود 180 هزار ریال و مورد تائید و پشتیبانی تربیت بدنی، فرمانداری و فدراسیون کوهنوردی بود.
وی بیان کرد: ساخت پناهگاه الوند موجب شد که کوهنوردان با شب مانی در میدان میشان، برای صعود قله های «الوند»، «کلاغ لانه»، «دائم برف» و «قزل ارسلان» فعالیت و زمان بیشتری داشته باشند.
مسئول کارگروه پیشکسوتان هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان همدان افزود: از طرف دیگر باتوجه به ارتفاع منطقه کلاغ لانه، اقامت کوهنوردان در این پناهگاه سبب شد تا آنها برای صعود به این منطقه فعالیت چشمگیری داشته باشند.
اخضری خاطرنشان کرد: احداث پناهگاه دشت میشان بهانه خوبی شد تا بعد از سالهای 1350 فکر ساخت پناهگاهی در منطقه برف خیز کلاغ لانه به پیشنهاد فریدون اسماعیل زاده قوت بگیرد و امروزه شاهد استفاده از این پناهگاه ها هستیم.

*** استفاده هفتگی 10 هزار کوهنورد از پناهگاه های ارتفاعات الوند
رئیس هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی همدان نیز با اشاره به استقبال مطلوب کوهنوردان از پناهگاه های میدان میشان و یخچال، گفت: به طور هفتگی، 10 هزار کوهنورد از پناهگاه های ارتفاعات الوند استفاده می کنند.
علیرضا گوهری با ابراز خرسندی از شرایط موجود جهت خدمات دهی مناسب به کوهنوردان، افزود: پناهگاه های یخچال و میشان همدان جزو مجهزترین پناهگاه های کوهنوردی کشور به شمار می روند.
وی با بیان اینکه هم اکنون 7 پناهگاه کوهنوردی در سطح ارتفاعات استان همدان وجود دارد که 6 پناهگاه مربوط به شهر همدان است، گفت: قله یخچال همدان نیز بواسطه قرار گرفتن در ‘طرح صعود به 31 قله بلند 31 استان ‘ دارای یکی از بهترین پناهگاه های حال حاضر کشور است.
گوهری اضافه کرد: در راستای اجرایی شدن این طرح ، 16 هزار کوهنورد کشور با صعود به قله یخچال همدان از پناهگاه این منطقه نیز استفاده کرده اند.
وی خاطرنشان کرد: پناهگاه های همدان در ارتفاع 2 هزار و 600 متری به بالا قرار دارند و از مجهزترین امکانات برخوردار هستند.
7520/2090
گزارش از: میثم ناصرنژاد** انتشار دهنده: سعید زارع کندجانیانتهای پیام /*


پاسخ دهید