خانه / دسته‌بندی نشده / خطر بیماری های نوپدید و ضرورت تغییرنگاه ها به صنعت واکسن کشور

خطر بیماری های نوپدید و ضرورت تغییرنگاه ها به صنعت واکسن کشوربه گزارش ایرنا، دکتر مسعود هاشم زاده روز یکشنبه در جمع خبرنگاران افزود: موسسه رازی از قدیمی ترین موسسات کشور با رویکرد تحقیق و تولید واکسن برای جمعیت انسانی و دامی است که در سال 1303 پایه گذاری شده و تولید انواع واکسن های مختلف در این مجموعه موجب کنترل و ریشه کنی بیماری های خطرناک انسانی و دامی شده است.
وی با اشاره به تهدیدات دنیای امروز گفت: اکنون با 2 نوع تهدید روبه‌رو هستیم؛ تهدیدات طبیعی و بیولوژیکی و تهدیدات صناعی که ما باید با داشتن دانش بسیار بالا و تجهیز کردن امکانات، آمادگی لازم را برای کنترل عوامل طبیعی و بیولوژیکی داشته باشیم در غیر این صورت شاهد مرگ و میرهای بالا در کشور خواهیم بود.
هاشم زاده تصریح کرد: امروز، خطر بیماری های نوظهور و نوپدید جامعه بشری را تهدید می کند و کشور ایران نیز از این موضوع مستثنا نیست و اگر از صنعت واکسن سازی غافل شویم روزی فرا خواهد رسید که باید تمام پول نفت را برای واردات واکسن بدهیم.
وی با بیان اینکه ما در کشور ظرفیت و دانش لازم برای تولید واکسن را داریم و باید این موضوع و توجه به صنعت واکسن را جدی بگیریم، افزود: با توجه به اینکه در بحث صادرات واکسن، ظرفیت بالایی وجود دارد باید از این ظرفیت استفاده کرده و برای کشور ارزآوری داشته باشیم.
رئیس موسسه رازی با اشاره به مهاجرت نخبگان و استعدادهای درخشان به علت نبود فضای مناسب برای فعالیت و کار یادآور شد: باید فضاهایی مانند موسسه رازی را برای جذب نخبگان و استعدادهای برتر کشور فراهم کنیم و این موسسه در نقش یک ستاد مرکزی علمی در حوزه مواد بیولوژیک به ویژه واکسن و واکسن سازی بتواند شرکت های دانش بنیان و مراکز دانشگاهی، تحقیقاتی و مراکز علمی را با اهداف مشخص رهبری و هدایت کند.
وی با اشاره به زمانبر بودن و پیچیدگی تولید فرآورده های جدید گفت: گاهی برای تولید فرآورده های حوزه واکسن بین 20 تا 25 سال زمان نیاز است که با تقسیم کار و استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان و مراکز تحقیقاتی می توان زمان را قدری کوتاه تر کرد.
هاشم زاده اظهار داشت: موسسه رازی ثابت کرده در حیطه واکسن سازی موفق بوده و چنانچه این سرمایه ملی را نادیده گرفته یا به آن کم بها داده شود، صاحب تکنولوژی های جدید نخواهیم شد و آسیب های جبران ناپذیری متوجه کشور می شود.
وی با بیان اینکه بسیاری از تجهیزات موسسه رازی قدیمی بوده و این موسسه نیازمند پوست اندازی است، گفت: بازنگری در حوزه قوانین و مقررات، نوسازی، تجهیز موسسه و جذب استعدادهای برتر از موضوعات مهم در این موسسه است که بدون نگاه همه جانبه و تغییر رویکرد سیاستگذاران کلان کشور میسر نخواهد شد.
هاشم زاده ضمن حمایت از ورود بخش غیردولتی به این عرصه تاکید کرد: مباحث مربوط به خصوصی سازی و استفاده از سرمایه های غیردولتی در جای خود باقی است اما تمام این موارد باید تحت یک هدایت علمی قرار گیرند و با توجه به اینکه صنعت واکسن سازی کشورمان با وجود تولیدات و فعالیت موسسه رازی از صنایع مادر محسوب می شود، این مدیریت و هدایت از طریق موسسه رازی اعمال شود.
موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی در حصارک کرج مستقر است.
6156/ 6155 خبرنگار: نوشین طهماسبی**انتشاردهنده: محمد عزیزپورانتهای پیام /*


پاسخ دهید