خانه / دسته‌بندی نشده / افزایش 500 درصدی ظرفیت پرورش قفسی ماهی در مازندران

افزایش 500 درصدی ظرفیت پرورش قفسی ماهی در مازندرانمیزان پرورش ماهی به شیوه نگهداری در قفس در آب های ساحلی دریای خزر در مازندران هم اکنون سالانه 640 تن است .
مدیرکل شیلات مازندران روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا گفت که تا پایان امسال یکصد قفس پرورش ماهی در دریای خزر با سرمایه گذاری 530 میلیارد ریال ایجاد می شود.
حسینعلی رستمی افزود که با فعالیت این قفس ها برای یکهزار نفر شغل ایجاد خواهد شد.
اجرای طرح پرورش ماهی در قفس در مازندران از سال 1389 آغاز شد ولی از سال 92 با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و طرح مباحث مربوط به اقتصاد مقاومتی شتاب گرفت و میزان تولید را از 17 تن به 640 تن در سال رساند .
هم اکنون بر اساس اعلام شیلات مازندران 49 قفس پرورش ماهی دریایی در سواحل دریای خزر در این استان فعال است.
مدیرکل شیلات مازندران گفت که برای تسریع در تحقق برنامه پرورش ماهی در قفس ، 50 هزار قطعه بچه ماهی هفته گذشته در قفس های دریائی موجود رها شد.
دریای خزر طبق تحقیقات شیلات ایران و نهادهای ذیربط خارجی ظرفیت تولید سالانه 370 هزار تن ماهی را به شیوه پرورش در قفس دارد و سهم مازندران از این میزان ، 200 هزار تن ارزیابی شده است.
مازندران دو سوم سواحل ایرانی دریای خزر را در اختیار دارد و هم اکنون صید ماهیان استخوانی مهم ترین شیوه معیشت صیادان این استان است.
بر اساس آمار شیلات ، دستکم چهار هزار صیاد هر ساله از ماه مهر تا اواخر فروردین به شیوه پره ماهیان استخوانی را صید می کنند.
میزان صید این گونه ماهیان در دو دهه اخیر از حدود 20 هزار تن در سال به کمتر از 2 هزار تن کاهش یافته است .
بر اساس آمار منابع رسمی به ازای تولید هر 10 تن ماهی برای یک نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم شغل ایجاد می شود.
مازندران همچنین سه هزار و 330 واحد آبزی پروری دارد که 276 واحد آن مربوط به پرورش ماهیان سردآبی و 14 واحد هم ماهیان خاویاری است و بیش از سه هزار واحد دیگر در زمینه تولید ماهیان گرم آبی فعالیت دارند .
سفید، کپور، آزاد ( فیتیباک ) انواع قزل آلا از گونه های ماهیان گرم آبی و سرد آبی استان مازندران هستند .
خبرنگار : سید رضا هاشمی کروئی ** انتشار دهنده : حسن فلاحتی
6990/1654انتهای پیام /*


پاسخ دهید