خانه / دسته‌بندی نشده / آرزویی کهنه واگذاری سه هزار هکتار زمین جبرانی

آرزویی کهنه واگذاری سه هزار هکتار زمین جبرانیبه گزارش روز شنبه ایرنا، آذر ماه سال 1378 با آب گیری سد مخزنی خداآفرین که دو سال بعد عملیات ساخت آن با هدف مصارف آبیاری، تولید برق و کنترل سیلاب های رودخانه ارس آغاز شد، علاوه بر اراضی کشاورزی محدوده این سد، ساکنان چهار روستای حاشیه رودخانه به دلیل مغروق شدن این روستاها در سد و دریاچه آن به شهرک نوساخت در جنوب ارس نزدیک سد خداآفرین در روستای جانانلو انتقال یافتند.
کشاورزانی که روزهای خود را در کار آباء و اجدادی خود با کشت و زرع بر روی زمین های کشاورزی باغداری و دامداری روزگار می گذراندند و زمین هایی داشتند که منبع در آمد و تامین معاش خانواده و بهترین بهانه برای لذت بردن از روزها و ساعت های عمرشان بود، با انتقال به شهرک جدید از همه داشته هایشان محروم شدند.
به گفته اهالی و شورای اسلامی، ساکنان این شهرک با مشکلات فراوانی روبرو هستند؛ نه زمینی برای کشاورزی دارند و نه امکاناتی برای رفاه و آسایش عمومی.
رییس شورای اسلامی شهر جانانلو و شهرک خداآفرین در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، به شدت از وضع موجود در شهرک گلایه می کند و می گوید: زنان و مردان روستایی که به اجبار شرایط، در این شهرک ساکن شده اند، جز نشستن بر در خانه ها، کار دیگری ندارند.
حسین پروین می افزاید: جوانان و نوجوانانی که در روستاهای خود محلی برای بازی و ورزش داشتند، حالا در این شهرک هیچ فضای ورزشی و فرهنگی و حتی فضای سبز در اختیار ندارند.
وی، انتقال مزارستان و نبش قبر مردگان را یکی دیگر از مشکلاتی می داند که موجب جریحه دار شدن روحیه مردم می شود.
پروین با تاکید فراوان بر این موضوع ، خواستار حصارکشی و دیوار حایل برای مزارستان جدید می شود تا از رانش جلوگیری شود.
فرماندار شهرستان خداآفرین نیز که با جدیت پیگیر مشکلات منطقه است، در جلسات متعدد با دعوت از شوراهای اسلامی و معاون طرح و توسعه و کارشناسان طرح سازمان آب منطقه ای آذربایجان شرقی، در صدد حل مشکلات شهرک نشینان است و با جدیت خواستار واگذاری سه هزار هکتار از اراضی ملی پایاب سد خداآفرین جهت کشاورزی به ساکنان شهرک خداآفرین است.
امین امینیان در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه هدف و مبنای اصلی طرح خداآفرین تامین اشتغال و معیشت مردم منطقه مرزی بوده و اشتغال پایدار خواسته و مطالبه به حق مردم است، گفت: مطابق توافقات انجام شده، دستگاه های متعهد در طرح و همچنین منطقه آزاد ارس به استناد ماده هفت آیین نامه نحوه استفاده از زمین و منابع ملی، باید نسبت به واگذاری سه هزار هکتار از اراضی ملی پایاب سد برای تامین معیشت ساکنین شهرک خداآفرین به تعهدات و وظایف خود عمل کنند.
وی با انتقاد از عدم توجه به مطالعات اجتماعی طرح در تجمیع روستاها در شهرک خداآفرین، خواستار رفع نواقص و مشکلات این شهرک از طریق بررسی و اهتمام بیشتر مجریان در توجه به حوزه های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی شد.
امینیان با تاکید بر اینکه در طرح تجمیع روستاها باید نگاه دقیق با بررسی تمام جوانب حاکم شود، یادآور شد: باید تمهیدات لازم جهت ایجاد اماکن فرهنگی، اجتماعی، ورزشی به ویژه ایجاد مجتمع فرهنگی و ورزشی، کتابخانه و فضای سبز در این شهرک اتخاذ شود و با اولویت قرار دادن مسایل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی طرح و توجه به توازن و عدالت، مشکلات شهرک نشینان حل شود.
وی، بعد اصلی توسعه را در جهان امروز توسعه ذهنی و شاخص اصلی این توسعه را نیز رضایت مندی بیشتر از کیفیت زندگی عنوان کرد و افزود : دستگاه های اجرایی و نظارتی نباید به پروژه سد خداآفرین نگاه صرف فیزیکی داشته باشند و باید ابعاد اجتماعی، سیاسی وفرهنگی آن جهت تامین رفاه عموم مردم مطالعه وعملیاتی شود.
امینیان، ساماندهی سه هزار و 400 خانوار عشایری، تغییر نظام کوچ نشینی به کشاورزی ساکن، ایجاد اشتغال برای 800 نفر در دوران اجرای طرح و 10هزار نفر در زمان بهره برداری، افزایش درآمد خانوارها و بهبود معیشت آنان، ایجاد امنیت پایدار در منطقه مرزی و جلوگیری از مهاجرت ساکنین منطقه را از اهداف اصلی طرح خداآفرین برشمرد و بر اجرای دقیق اهداف تاکید کرد.
به گزارش ایرنا، معاون طرح و توسعه مدیرعامل سازمان آب منطقه ای آذربایجان شرقی نیز با اشاره به نواقص و مشکلات موجود در شهرک خداآفرین، اعلام کرد: جهت رفع نواقص شهرک از جمله عملیات خاکبرداری باقی مانده، جدول گذاری و روشنایی خیابان ها، آسفالت و زیرسازی و روکش خیابان های طرح توسعه، ایجاد دیوار حایل در مزارستان جهت جلوگیری از رانش، جابجایی مزار شهدا، اجرای شبکه فاضلاب، محوطه سازی مسجد و مدرسه به زودی اقدام خواهد شد.
ابوالفضل رئیسی با بیان اینکه اعتبارات این پروژه ها از محل تملک دارایی و پروژه های مرزی تامین خواهد شد، اظهار کرد: طرح توسعه شهرک خداآفرین مطالعه و بررسی می شود.
امید است با تحقق این خواسته ها، وعده ها و انتظارات در واگذاری سه هزار هکتار زمین کشاورزی و تلاش و همت مسئولان، کشاورزان شهرک نشین خداآفرین بار دیگر با حضور بر سر مزارع و اشتغال در بخش کشاورزی با نشاط و پویایی دوباره به تولید محصولات کشاورزی بپردازند، چراکه روستا محل تولید است و روستانشینی با زمین کشاورزی و باغداری و دامداری مفهوم پیدا می کند.
شهرستان خداافرین در 28اسفند سال 1389 با منفک شدن از کلیبر، از بخش به شهرستان ارتقا یافت.
این شهرستان با جمعیت 34هزار نفری در نوار مرزی رود ارس و در فاصله 240کیلومتری تبریز قرار دارد که از شمال با رودخانه ارس و جمهوری آذربایجان، از جنوب با کلیبر، از شرق با استان اردبیل و از غرب با جلفا همسایه است و دارای سه بخش، هفت دهستان، یک شهر و 204پارچه روستا است.
سد خداآفرین بر روی رودخانه ارس در مرز ایران و جمهوری آذربایجان در فاصله 196 کیلومتری پایین دست سد ارس و در محدوده شهرستان خداآفرین استان آذربایجان شرقی در 240 کیلومتری شمال شرقی شهر تبریز بین پل خداآفرین و روستای ساریجالو قرار دارد.
این سد بطور مشترک توسط ایران و جمهوری آذربایجان ساخته می شود.
مطالعه سد خداآفرین در سال 1352 توسط دولت وقت شروع شد، اما با توجه به وقوع انقلاب در ایران و جنگ ایران و عراق، این پروژه در مراحل ابتدایی متوقف شد.
در سال 1379 عملیات ساخت این سد دوباره آغاز و در پانزدهم آذر سال 1387 آبگیری سد شروع شد.
هدف از احداث این سد مخزنی، ذخیره‌سازی آب و کنترل سیلاب‌های رودخانه ارس به منظور آبیاری 80 هزار هکتار از اراضی کشاورزی پایین‌دست سد و نیز تولید برق‌آبی بوده‌است.
این سد شامل چهار توربین کاپلان (هر طرف دو عدد) جمعاً به قدرت 200 مگاوات (هر کدام 50 مگاوات) است. ظرفیت تولید نیروگاه طرف ایران 100 مگاوات است.
این سد علاوه بر جلوگیری از خروج سالانه یک میلیارد مترمکعب آب از کشور توان تولید انرژی برق سالیانه معادل 550 گیگاوات ساعت (سهم هر طرف 275 گیگاوات ساعت) را دارد.
گزارش: الهام جوادزاده** تنظیم: مرتضائی**انتشار: عزیزی راد
7468/3038/518انتهای پیام /*


پاسخ دهید